Hakkımızda

Best Of Rumeli Ödülleri, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Rumeli – Balkan göçmenlerinin çeşitli kategorilerde ödüllendirildiği en değerli etkinlik olma özelliğini taşımaktadır. 2018 yılında ‘’Rumeli’nin Enleri’’ ismiyle başlayan ödül töreni 2019 yılında Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu’nun organizasyonu devralmasıyla birlikte “Best Of Rumeli” adıyla uluslararası bir bilinirliğe kavuştu.

Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte Balkan coğrafyasından akın akın gelen Rumeli halkı, Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında büyük rol oynamıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de Selanikli bir Rumelilidir. Bu sebeple Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ödül töreninde Rumeli’nin enlerine en Rumelili ödülü verilmeye layık görülmüş ve Best Of Rumeli ödülünün Atatürk Büstü olması kararı verilmiştir.

Best Of Rumeli Ödülleri, Türkiye sınırları içerisinde yaşayan ve kökenleri Balkan coğrafyası olan akademisyen, yazar, senarist, gazeteci, modacı, sporcu, ses sanatçısı, oyuncu, aranjör, televizyon program yapımcısı, radyocu, sosyal medya fenomeni, kültür elçisi gibi kategorilerde başarı sağlamış kişilere ödül vermeyi hedeflemektedir.

Balkan coğrafyası çok farklı kültürleri barındırmaktadır. Birçok milletin bir arada yaşadığı, birkaç din ve dilin bir arada olduğu ender bir bölgedir. ”Dokunmayın benimdir.” değil, ”Haydi! Buyurun hepimizindir.” yaklaşımı ile Best Of Rumeli ödül töreninde Balkan göçmenlerinin her kesimini bir araya getirmeyi hedeflemekteyiz.

Ulusal kanallarda, ana akım medyada göç ettiğimiz topraklar olan Balkan coğrafyasının hak ettiği şekilde temsil edilmesi için Anadolu ve Rumeli arası kurulan en güçlü köprü olmayı hedeflemekteyiz.

Best of Rumeli, Türkiye’de yaşayan başarılı Rumelililerin yanı sıra Balkan coğrafyasında da büyük ün kazanmış sanatçılara da ödül vererek törenin bilinirliğini uluslararası bir boyuta taşımayı ve birçok ülkede konuşulmayı hedeflemektedir.

Aday belirleme komisyonu, organizasyon komisyonu, danışmanlık ve PR hizmetleri ile birlikte; güçlü çalışma kadrosu, destekleyici kuruluşlarıyla Türkiye’de yıllarca konuşulacak ve devam edecek bir tören haline gelmeyi hedeflemektedir.